Zawody, które opierają się upływowi czasu i zmianom na rynku pracy

Rynek pracy ulega przekształceniom z dekady na dekadę. Wiele zawodów odchodzi do lamusa – ze względu na zmieniające się zapotrzebowanie rynku czy postęp technologiczny. Jakie zawody opierają się upływowi czasu?

Pracownik służby zdrowia

Ludzie zawsze będą chorować, a publiczna ochrona zdrowia prawdopodobnie nie wejdzie na tak wydajny poziom, aby zaspokoić potrzeby wszystkich pacjentów. Dynamiczny rozwój sektora prywatnej opieki medycznej przełożył się na zwiększenie dostępu do płatnych usług i zabiegów. Zamożniejsi pacjenci z chęcią ominą kolejki i skorzystają z najnowocześniejszego sprzętu. Nie wahają się też przed poddawaniem się zabiegom medycyny estetycznej, mającej na celu przedłużyć młodość lub zwyczajnie poprawić jakość życia. Z tego powodu zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki i techników obsługujących wybrane maszyny nie tylko nie będzie spadać, ale może także rosnąć. 

Opiekun osoby starszej

Społeczeństwo nieustannie się starzeje, czyli na liczniejszą grupę osób starszych przypada coraz mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym. Pewna część emerytów może mieć problem z całodzienną opieką. Wynika to nie tylko z niskiej dzietności, ale także zmian społecznych. Już teraz można to zaobserwować między innymi na terenie Niemiec. Opiekunka osoby starszej może znaleźć zatrudnienie w placówkach opiekuńczych, klinikach medycznych, ale też bezpośrednio w prywatnych domach seniorów. 

Programista

Branża IT nie tylko jest uznawana za jedną z najbardziej opłacalnych, ale też wszystko wskazuje na to, że wciąż będzie się rozwijać. Nie zapowiada się, aby zapotrzebowanie na tych specjalistów miało spadać. Na stale rosnący popyt składa się: ciągłe unowocześnianie systemów, tworzenie nowych aplikacji, powstawanie biznesów o międzynarodowym zasięgu, rosnące znaczenie branży e-commerce i cyfryzacja wszystkich spraw jakie można załatwić drogą elektroniczną. Niedomiar programistów w stopniu zawansowania „senior” i „mid”, sugeruje, że rynek nieprędko zdoła się przesycić.