Jakie zawody można wykonywać w trybie home office?

W ostatnich latach praca zdalna bardzo zyskała na znaczeniu. Istnieje szereg zawodów, w przypadku których codzienna obecność w biurze nie tylko nie jest konieczna, a wręcz może być całkowicie zbędna. Niezbędna jest natomiast samodyscyplina i umiejętność utrzymania samomotywacji na wysokim poziomie.

Obsługa klienta 

Wiele firm bazujących na kontakcie z klientami czy użytkownikami nie musi mieć pod ręką pracowników, których zadaniem jest obsługa konkretnych spraw. Zarówno agenci ubezpieczeniowi, jak i pracownicy wsparcia technicznego (support) potrzebują przede wszystkim telefonu lub platformy internetowej do kontaktu w formie czatu. Praca ta nie ma charakteru zadaniowego, lecz wymaga dostępności w określonych godzinach. Mogą jednak być narzucone pewne normy czasu poświęconego na pojedyncze zadanie.

Copywriter

Istnieje dość duże zapotrzebowanie na powstawanie treści pisanych. Nowo powstające sklepy muszą wykonywać opisy dostępnych produktów, a serwisy zapełniać się artykułami. Niektóre marki potrzebują opracowywania kreatywnych nazw produktów, a więc usługi namingu również mają swoje miejsce na rynku. Do szeroko pojętej gałęzi copywritingu zaliczyć można też ghostwriterów, piszących książki na zlecenie klientów. Największe jest jednak zapotrzebowanie na teksty służące do optymalizacji stron pod wyszukiwarki internetowe, czyli tzw. SEO. 

Grafik komputerowy

Pewne rodzaje prac kreatywnych wymagają obecności dużego zespołu, mogącego na bieżąco konsultować swoje pomysły. Jednak istnieje cała grupa zadań, które grafik jest w stanie wykonać w pojedynkę. Samotność sprzyja skupieniu i kreatywności. W dobie Internetu konsultacje z klientem w trybie zdalnym w celu weryfikacji dzieła i naniesienia poprawek nie są problemem. Zapotrzebowanie na usługi specjalistów może dotyczyć zarówno materiałów przeznaczonych do druku, jak i na potrzeby stron internetowych. W grę wchodzi także animacja komputerowa. Grafik posługuje się narzędziami w postaci programów, głównie marki Adobe (Photoshop, Illustrator). Na rynku istnieje też program Corel Draw.