Renowacja felg. Czy to sensowna inwestycja?

Aluminiowe felgi potrafią czasami wydobyć z naszego samochodu to, co najlepsze. Oczywiście mowa tu po prostu o podniesieniu walorów estetycznych, ponieważ jest to prosty i skuteczny sposób na to, aby nawet przeciętne auto zyskało nowego blasku.

Kiedy felgi już się starzeją, efekt bywa niestety zupełnie odwrotny niż zamierzony. Ich powierzchnia jest zarysowana, a wtedy tracą niemalże wszystkie swoje atuty. Niektórym wydaje się, że to już moment, aby zainwestować w nowy komplet i pożegnać się ze starym. Ale czy na pewno? Istnieje przecież znakomite rozwiązanie, które będzie przyjaźniejsze dla naszej kieszeni: renowacja felg. Coraz więcej osób w ostatnim czasie na to się decyduje. Najważniejsze pytanie, jak zwykle zresztą w takich kwestiach bywa, brzmi: czy to nam się opłaca?

Czemu renowacja kosztuje?

Zabieg renowacji często pomoże w przywróceniu naszych felg niemalże do stanu fabrycznego. Dodatkowo będziemy mogli też pofolgować swojej fantazji i zlecić malowanie lub polerowanie rantów. Problem polega jednak na tym, że nie zawsze będzie nam się to opłacać. Kiedy kupujemy używane alufelgi, musimy więc dobrze ocenić, w jakim są stanie. Jeśli tego nie zrobimy, ewentualne koszty naprawy mogą przekroczyć ich wartość. Cena naprawy natomiast waha się w zależności od materiału, z jakiego zrobiona jest felga i metody naprawy.

Polerowanie felg aluminiowych zazwyczaj wykonywane jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ręczny przy użyciu gąbki lub specjalnego kółka. Druga metoda jest znacznie prostsza dzięki dedykowanym polerką. To urządzenia zasilane elektrycznie, które posiadają płynną regulację obrotów. Szybko usuwają rysy z powierzchni felg i nie ma tu ryzyka starcia powłoki lakierniczej. Po wypolerowaniu należy rzucić okiem na wierzchnią warstwę lakieru. W przypadku za małej grubości należy ją usunąć i odtłuścić felgę. W tym momencie pozbywamy się ewentualnych pyłów lub zabrudzeń. Następnie nakładamy warstwę bezbarwną i można tutaj skorzystać z lakieru w sprayu, jeśli bardzo zależy nam na ucięcie kosztów. To może nam się przydać w przypadku własnoręcznej renowacji.

Ile zapłacimy w warsztacie, a ile na własną rękę?

Niestety renowacja felg w warsztacie jest dość kosztowna i czasami lepiej jest zainwestować w nowy sprzęt. Profesjonalista najczęściej weźmie od nas od 100 do 150 złotych za jedną sztukę, a ostateczna cena zależy od modelu i stanu danej felgi. Renowacja felg wieloramiennych oraz szprychowych jest znacznie droższa niż ta felg pięcioramiennych. To przez fakt, że jest w nich więcej trudno dostępnych miejsc, które także wymagają czyszczenia. Jeśli jednak spróbujemy zrobić to na własną rękę, z odpowiednim researchem będziemy w stanie zamknąć się w cenie do 100 złotych za sztukę. Wówczas czeka nas jednak dużo pracy, ale efekty mogą być tego warte!