Przewodnik po wkładkach ortopedycznych. Dla kogo są i w czym pomogą

Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z istnienia wkładek ortopedycznych, ale nie do końca wszyscy zdają sobie sprawę, do czego one tak właściwie służą. Jakie jest ich zadanie? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Albowiem ilu pacjentów, tyle schorzeń, z którymi pomogą nam się uporać w skuteczny sposób właśnie ortopedyczne wkładki.

Kluczem do tego są problemy z postawą i fakt, że wszystko może zacząć się od naszych stóp. To w końcu one niosą nas przez całe życie i stanowią o naszej statyce i dynamice. Odpowiadają za prawidłowy chód, a to wiąże się z odpowiedzialnością za wiele innych części naszego ciała.

Do czego zatem służą wkładki ortopedyczne?

Odpowiednie dobrane wkładki ortopedyczne pomogą nam pozbyć się niektórych bardzo uciążliwych dolegliwości. Bierze się to stąd, że nieprawidłowo rozłożone obciążenie ma negatywy wpływ między innymi na biodra, kręgosłup oraz kolana. Wady tych części ciała mogą zostać skorygowane w sposób skuteczny i polecany przez lekarzy – właśnie dzięki wkładkom ortopedycznym. W jaki sposób?

To proste: właśnie wkładki ortopedyczne sprawią, że nacisk na stopę użytkującego je osobnika znów stanie się właściwy, a to jest kluczowe dla zdrowia. Usprawniają więc pracę naszego aparatu ruchowego i dają podporę kluczowym z punktu widzenia poruszania się wspomnianym strukturom anatomicznym.

Przez to nie dochodzi do urazów, a nasze nogi są odciążone. Po jakimś czasie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację stóp poczują ulgę dzięki temu wspomaganiu. Jak już wcześniej wspomniałem, dysfunkcji jest jednak bardzo wiele i to od naszego lekarza lub fizjoterapeuty zależy, czy wkładka ortopedyczna będzie dla nas odpowiednim sposobem na pozbycie się bólu. A kto najczęściej z nich korzysta?

Komu potrzebne są wkładki ortopedyczne?

Pytając, komu są potrzebne wkładki ortopedyczne musimy mieć świadomość, że w tek kwestii nie ma raczej korelacji z wiekiem. Potrzebować mogą ich zarówno osoby młode, jak i te w podeszłym już wieku. Nie każdy będzie je jednak nosił z tego samego powodu.

Młodzi ludzie od szóstego do 18 roku życia mogą dzięki nim zapobiec powstawaniu niektórych wad. To wiek, w którym stawy i więzadła są niezwykle plastyczne. Ich korygowanie jest więc bardzo skuteczne i to najczęściej powód, z jakiego młodzież z nich korzysta.

Wkładki ortopedyczne na pewno nie są nowością dla osób, które cierpią na płaskostopie. W przypadku podłużnego, poprzecznego oraz podłużno-poprzecznego płaskostopia to wkładki są bowiem jednym ze skutecznych sposobów, w jakim można ograniczyć lub zapobiec bólom bioder i stawów. Tutaj często stosowane są sztywne wkładki, które podpierają stopę w trakcie chodzenia. Oprócz nich istnieją też takie, które należy stosować dla stóp wydrążonych. To znacznie rzadsza przypadłość niż płaskostopie. W przypadku stopy wydrążonej stopa jest zbyt wysklepiona i potrzebuje przeniesienia siły nacisku na kości śródstopia i pięty. Zapewnia to klin znajdujący się na bocznym elemencie wkładki.