H&M redukuje liczbę sklepów odzieżowych

Szwedzki gigant na modowym rynku rzeczy stosunkowo tańszych, ale niezłych jakościowo. Firma Hennes&Mauritz likwiduje kolejne sklepy. Na całym świecie ma ich ponad pięć tysięcy. Właściwie – miała. 

Od kilku lat popularny H&M notuje spore straty. Przyczyniła się do tego oczywiście głównie zmiana nawyków zakupowych klientów, którzy coraz chetniej kupują odzież online. Z ponad 5 tysięcy sklepów stacjonarnych, zostało około 4400. A planowane są dalsze redukcje, głównie w Niemczech, gdzie lokali jest najwięcej. Mówi się nawet o stu sklepach do likwidacji. 

Jaka jest przyszłość H&Mu? Właściciele wychodzą naprzeciw obecnym trendom i stawiają z dużym naciskiem na strefę e-commerce i sprzedaż internetową. Na razie nie jest planowane całkowite usunięcie wszystkich sklepów stacjonarnych. Trudno jednak powiedzieć, jaka będzie przyszłość w następnych latach. 

W Polsce póki co nie wiadomo, ile sklepów zostanie zlikwidowanych, ale te najmniej rentowne z pewnością znikną z Galerii Handlowych w naszym kraju. 

H&M to marka, która powstała w 1947 roku, a jej twórcą był Erling Persson. Początkowo był to sklep o nazwie Hennes – z modą wyłącznie kobiecą. Szwedzkie hennes oznacza: jej, dla niej. Po dwóch dekadach Persson kupił także sieć Mauritz Widforss w Sztokholmie i tak powstała nazwa Hennes & Mauritz, która na rynku jest już od 76 lat. Czy przetrwa obecny kryzys?