Fotowoltaika odpowiedzią na drogą energię. Niestety panele słoneczne zdrożeją

Ceny energii wciąż nieubłaganie czas rosną. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami i wygląda na to, że sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy z tego powodu raczej nieprędko się zmieni. Konflikt spowodowany przez Rosję i nałożone na nią sankcje to tak naprawdę jedynie element układanki, który zadziałał jako katalizator dla innych czynników.

Teraz jednak żyjemy w rzeczywistości coraz to droższej energii. Jak sobie z tym poradzić? Na to pytanie odpowiadaliśmy sobie już lata temu, kiedy możliwość takiego scenariusza pojawiła się na horyzoncie. Bardzo wielu Polaków już wtedy zaczęło wojnę z wysokimi cenami i wygląda na to, że podjęli ze wszech miar bardzo dobrą decyzję.

Fotowoltaika może nas uratować?

Sposobem mogą być bowiem źródła energii odnawialnej. I tak, w tym artykule pomówimy sobie o tej mitycznej fotowoltaice, o którą co drugi tydzień jesteśmy pytani przez słuchawkę. Mimo wielu oporów ze strony naszych rodaków okazuje się teraz, że ten sposób pozyskiwania energii ma wiele plusów.

Jednym z nich jest oczywiście brak emisji dwutlenku węgla odpowiedzialnego za ocieplanie się klimatu. Innym jest systematyczny spadek cen modułów. Ponadto całość instalacji jest bezobsługowa i nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika. Fotowoltaika będzie zyskiwać na znaczeniu. Przewiduje się, że cala Europa będzie coraz bardziej nią zainteresowana właśnie ze względu na wysokie ceny energii. Ta pozyskiwana z fotowoltaiki jest o wiele bardziej opłacalna… ale do czasu, a go mamy obecnie mało.

Musimy się spieszyć. Panele podrożeją

Globalnie rosnące ceny energii wpłyną wkrótce na wzrost cen instalacji fotowoltaicznych. Według ekspertów to tylko kwestia czasu. Sama produkcja paneli także pochłania ogromne ilości energii i głównie to stąd będą się brały podwyżki. Mało tego głównym producentem są Chiny, które są także ogromnym konsumentem fotowoltaiki. Część produktów zostanie więc pochłonięta przez lokalny rynek. To może już wkrótce spowodować jeszcze większy wzrost cen.

Teraz jest więc idealny moment, aby namyślić się i zdecydować na ten krok. W naszym kraju znajduje się obecnie około 900 tysięcy gospodarstw, które już to zrobiły i w ciągu najbliższych lat ta liczba będzie się tylko powiększać. Spóźnieni mogą jednak zapłacić o wiele więcej niż reszta. Pora więc przysiąść i dobrze przemyśleć, jak zaradzić na rosnące ceny energii.