Współpraca marki z influencerem – dlaczego warto?

Współpraca z influencerem to większa wiarygodność marki, budowanie jej świadomości wśród potencjalnych odbiorców, a także zwiększenie lojalności kupujących dany produkt.

Influencer marketing – najskuteczniejsza reklama XXI wieku

W ostatnich latach rola mediów społecznościowych w marketingu zyskała takie znaczenie, jak niegdyś telewizja. Nie tylko wielkie studia, ale także mali twórcy mogą mieć wierne grono odbiorców, liczone w setkach tysięcy obserwujących. Osadzenie produktu w naturalnym kontekście użycia przez znaną osobę nadaje mu wiarygodności i zwiększa u odbiorców chęć nabycia go jako formy identyfikacji ze swoim idolem. 

Influencer – skuteczny sposób budowania rozpoznawalności marki

Marki mogą kontaktować się z influencerem bezpośrednio bądź za pośrednictwem agencji marketingowej. Drugi przypadek stanowi niemal standard w branży. Zwykle oczekiwane rezultaty i przebieg współpracy są określane w dokumencie, zwanym briefem. Istotnym elementem jest ściśle nakreślona strategia działania. Celem marki może być na przykład dotarcie do jak największej grupy docelowej i przedstawienie jej danego produktu. 

Agencja dobiera konkretnego influencera do profilu danej firmy. Dopasowanie odpowiedniej osoby do publikacji wybranych treści (na przykład na Instagramie) nie może być przypadkowe także z innego względu. W części działań publikacje u wielu osób o mniejszym zasięgu mogą przynosić bardziej zamierzone efekty niż korzystanie z jednej osoby o bardzo dużym zasięgu.

Wnikliwy test produktu w naturalnym kontekście jego użycia oraz atrakcyjna forma prezentacji są lepsze niż reklama telewizyjna. Poza tym agencje reklamowe nie muszą samodzielnie tworzyć scenariuszy reklam ani nagrań filmów, gdyż są za to odpowiedzialni właśnie influencerzy. Influencer może być nie tylko celebrytą gromadzącym wokół siebie ludzi zainteresowanych jego życiem, ale także przedstawicielem konkretnej grupy zainteresowań, poglądów i upodobań. Można zatem przypuszczać, że osoby go obserwujące będą się utożsamiać z produktami, których używa i które pokazuje w swoich filmach.