Pergole czy markizy. Na które zadaszenie się zdecydować?

Sposobów na ochronę tarasu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi jest bardzo wiele. To od nas zależy, czy zdecydujemy się na stałe konstrukcje, czy też może ruchome i bardziej elastyczne projekty. W zależności od funkcji, jaką ta osłona ma spełniać, mamy do wyboru naprawdę dużo rozwiązań.

Bez wątpienia do najbardziej popularnych systemów przeciwsłonecznych należą właśnie pergole i markizy, które zaskarbiły sobie już serca wielu Polaków. Ze względu na swoją wszechstronność stały się niezwykle rozchwytywane w kraju nad Wisłą, ale nadal istnieją także tacy, którzy nie potrafią rozróżnić jednego zadaszenia od drugiego. Czym dokładnie jest pergola, czym markiza oraz na czym oprzeć swój wybór?

Pergole podbijają serca użytkowników

Pergole tarasowe są bardzo praktycznym zadaszeniem. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi idealnie dopasują się do nowszego typu zabudowy, ale znajdziemy też rodzaje, które potrafią oddać zupełnie inny charakter. Pergole mogą być przyścienne oraz wolno stojące. Te pierwsze powiększą naszą przestrzeń domową, podczas gdy ich drugi wariant sprawi, że stworzy się zupełnie oddzielny pawilon. Występują one z ruchomym zadaszeniem, które da nam możliwość regulowania oświetlenia wewnątrz tarasu.

To bardzo estetyczne rozwiązanie, mogące jednocześnie służyć jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi, ale też jako ozdoba sama w sobie. To innowacyjne rozwiązanie znacznie podnosi wartość naszej zabudowy, ale jednocześnie też, jak można łatwo się domyślić, dużo kosztuje. Ostatnio coraz częściej można zauważyć pergole z bocznymi ściankami. Te sprawdzają się doskonale jako zasłona przed deszczem lub silnym wiatrem.

A co na to markiza?

Markizy tarasowe to daleki krewny pergoli. Montowane bezpośrednio do budynku dadzą nam gwarancję bezpieczeństwa przed lekkim deszczem, ale kiedy dojdzie do ulewy, nie zdadzą już egzaminu. Przytwierdzane mogą być do ściany, sufitu lub też krokwi. Największą zaletą tego systemu jest oczywiście elastyczność. Markiza może być rozwijana w całości, ale też do wybranego przez nas momentu. Specjalna tkanina zapewni nam ochronę przed promieniami UV, kurzem czy też pleśnią. Jeśli zdecydujemy się też na taką z aluminiową konstrukcją, będziemy mieli pewność, że będzie służyć nam bardzo długi czas.

Markiza zupełnie wystarczy, jeśli naszym głównym zmartwieniem jest nadmierne nasłonecznienie naszego tarasu. To też bardzo gustowny wybór, który potrafi zapewnić dużo walorów estetycznych, jeśli znajdziemy dobrego producenta. Nie zmienia to jednak faktu, że nie sprawdzi się ona w ekstremalnych warunkach. Tutaj zdecydowaną przewagę ma już pergola. Ta jest świetną zasłoną przed słońcem, deszczem oraz wiatrem.