Obsługa techniczna budynku. Czy warto ją zlecić firmie zewnętrznej?

Bez względu na wielkość oraz znaczenie budynku, każdy wymaga stosownego zarządzania: nieważne przy tym, czy został wybudowany przed laty, czy mówimy o nowy obiekcie. Wynika to przede wszystkim z tego, że nienaganny stan techniczny pozwoli zabezpieczyć naszą nieruchomość przed potencjalnymi zagrożeniami.

W tym celu przeprowadza się właśnie cykliczne konserwacje, naprawy oraz przeglądy. Profesjonalne podejście do tej sprawy powinno być więc priorytetem każdego zarządcy. Pytanie jednak brzmi, czy aby na pewno opłacalna jest formuła, gdy obsługa techniczna budynku stała się zadaniem firmy zewnętrznej? Sprawdźmy to i nakreślmy najważniejsze elementy tego procesu.

Czym jest obsługa techniczna i czy są konsekwencje prawne?

Zakres prac wokół poszczególnych nieruchomości może się diametralnie od siebie różnić. To z powodu odmiennych typów oraz przeznaczeń budynków. Istnieje jednak kilka cech wspólnych, a jedną z nich jest przegląd i konserwacja instalacji. Dodatkowo naprawy, remonty oraz kontrola samego budynku też raczej nie będzie diametralnie różnić się od pozostałych. To zaledwie szeroko zakrojony zakres prac, a każda z nich składa się z jeszcze mniejszych elementów. To bardzo praco- i czasochłonne, ale firm zewnętrznych oferujących nam takie usługi na rynku wcale nie brakuje.

W świetle prawa właściciel jest zarządcą budynku i odpowiada za jego jakość. Świadomość tego faktu może skłonić nas do przedsięwzięcia pewnych działań. Zarządca musi zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych. Chodzi tu o działania ze strony siły natury, ale także i ludzi. Jeśli nie dopełnimy naszych obowiązków, możemy spotkać się z różnymi konsekwencjami. W zależności od powagi sytuacji możemy skończyć albo z grzywną nałożoną przez właściwe organy, albo z odpowiedzialnością karną. Jest to więc proces nie tylko konieczny, ale też wymagany na nas prawnie.

Zlecenie zdejmuje nam z barków sporo obowiązków

Wymagania brzmią jasno i prosto, ale często takie nie są. Do wykonania samego przeglądu trzeba mieć przecież stosowne uprawnienia. Następnie musimy sporządzić z niego protokół i zamieścić odpowiednią adnotację w Książce Obiektu. Do tego dochodzi koordynacja całej operacji, ustalenie harmonogramu, wybór wykonawców i nadzór prac. Z każdym kolejnym elementem układanki dość banalnie brzmiący proces robi się piekielnie trudny. Dopilnowanie tego wszystkiego przez jedną osobę graniczy z cudem.

Firmy oferujące obsługę techniczną budynków robią to zazwyczaj od lat. To nie jest rynek, który przechodzi wiele dynamicznych zmian i zawsze będziemy mogli polegać na dobrych fachowcach. Jeśli odpowiednio wybierzemy wykonawców, możemy być pewni dobrze wykonanej pracy. A wtedy z głowy spada nam nie tylko cały bałagan związany z samą konserwacją lub też kontrolą, ale też konsekwencje prawne, który byłyby nieuniknione w przypadku niewykonania danych obowiązków.