Jesteś przedsiębiorcą? Zobacz, co Cię czeka w nowym roku

Być przedsiębiorcą w Polsce to niełatwe zadanie. Nie tylko trudne warunki rynkowe, konieczność pozyskania lojalnych pracowników, ale także ciągle zmieniające się przepisy podatkowe mogą stanowić wyzwanie. Zobacz, co czeka Cię w nadchodzących miesiącach i jakich zmian powinieneś się spodziewać.

Znaczący wzrost składek ZUS 

Wzrost składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z początkiem roku nie jest niczym nowym. Jednak nie bez przyczyny tegoroczna podwyżka została określona mianem historycznej. Jej wysokość względem 2022 roku będzie większa aż o 207,20 zł miesięcznie. W perspektywie wzrostu kosztów życia, wynajmu biura, zakupu sprzętów czy kosztów pracowniczych nie jest to pożądana zmiana dla przedsiębiorców. Osoba, która nie może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS będzie zatem musiała od 2023 roku zapłacić 1418,48 zł w każdym kolejnym miesiącu prowadzenia firmy. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją pierwszą w życiu działalność, mogą liczyć na pół roku bez ZUS lub kwotę składek o obniżonej wysokości. 

Płaca minimalna w górę

Wraz z początkiem roku osoby zatrudniające pracowników będą musiały zmierzyć się z podniesioną przez rząd kwotą płacy minimalnej. Od 2023 roku, zgodnie z przepisami, pracownik zatrudniony na pełen etat nie będzie mógł zarabiać mniej niż 3490 zł brutto. W przypadku rozliczeń na podstawie umowy zlecenie minimalna stawka godzinowa wzrosła do poziomu 22,80 zł brutto. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to jedyna podwyżka, jaka czeka w tym roku pracodawców i pracowników. Od lipca planowana płaca minimalna ma wynosić 3600 zł brutto w przypadku umowy o pracę na pełen etat lub 23,50 zł brutto przy rozliczeniu godzinowym. 

Pracownik w delegacji

Firmy, które wysyłają swoich pracowników w podróże służbowe muszą mieć na uwadze, że wysokość diet będzie wynosiła 45 złotych, co oznacza wzrost o 7 złotych względem dotychczasowych kwot. Rozliczając ryczałt związany z pokryciem kosztów dojazdu komunikacją miejską, należy wziąć pod uwagę aktualnie obowiązującą stawkę równą 9 złotych (zamiast 7,60 zł).

Obowiązkowe konto na platformie PUE ZUS

Nowością jest wprowadzenie obowiązku posiadania konta na platformie ZUS. Dostęp do elektronicznego profilu umożliwia szybkie i sprawne załatwienie niezbędnych spraw, bez konieczności wychodzenia z domu. Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma stanowić domyślny kanał komunikacji pomiędzy przedsiębiorcą a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. 

Zmiany dla spółek komandytowo-akcyjnych

Osoby prowadzące swoją działalność gospodarczą w formie spółki komandytowo-akcyjnej do tej pory nie miały obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne. Zmienia się to wraz z 1 stycznia 2023 roku.

Zmiana formy opodatkowania za 2022 rok

Zupełną nowością jest możliwość dokonania przez przedsiębiorcę zmiany formy opodatkowania dochodów uzyskanych w 2022 roku. Ci, którzy byli na podatku liniowym lub ryczałcie, mają prawo do zmiany na skalę podatkową. Mają na to czas do 2 maja.