Dom z kontenerów morskich – nieszablonowy sposób na budowę

Osoby szukające oszczędności podczas budowy coraz częściej zwracają się w stronę niebanalnych rozwiązań mieszkaniowych. Jedną z możliwości są kontenery morskie. Osoby zainteresowane mają dużo pytań i wątpliwości, czy ich pomysły przełożą się faktycznie na wysoki komfort mieszkania. 

Dom z kontenerów – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Dom z kontenerów jest zaliczany do budownictwa modułowego. Konstrukcje wnosi się z nowych, ale i też i używanych obiektów. Chociaż baza wydaje się nietypowa, nie utrudnia zastosowania standardowych rozwiązań – zarówno w zakresie wykończenia wnętrza, jak i elewacji. Wewnętrzne ścianki działowe powstają przy użyciu piany poliuretanowej i płyt kartonowo-gipsowych. Z zewnątrz dom modułowy, którego budulcem są kontenery może być ozdobiony drewnem, kamieniem, panelami dekoracyjnymi czy tynkiem. Możliwość łączenia wielu kontenerów, w jednym poziomie, ale też stawiając jeden na drugim, pozwala tworzyć osobne piętra i strefy domu. Mieszkanie może mieć 35, ale i równie dobrze 160 metrów kwadratowych, być utrzymane w stylistyce industrialnej, ale i cieplejszej dla oka. Możliwości jest wiele. Wśród zalet nie sposób nie wymienić większej mobilności – dom z kontenerów, w przeciwieństwie do tradycyjnie murowanego, można przenieść z miejsca na miejsce. Można też go bez przeszkód rozbudowywać, dostosowując do zmieniających się potrzeb rodziny, a także na etapie budowy rozsuwać, aby uzyskać dodatkową przestrzeń pomiędzy konkretnymi modułami.  

Jakie problemy mogą pojawić się podczas użytkowania takiego domu?

Rozwiązanie to ma również sporo wad. Pierwszą jest słaba izolacja termiczna, która skutkuje tym, że w kontenerze zimą bywa zimno, latem zaś upalnie. Rozwiązaniem w okresach jesienno-zimowych jest ogrzewanie elektryczne, które jednak nie należy do najtańszych. Dlatego też wielu właścicieli takich domów sięga po panele fotowoltaiczne, które ograniczają koszty do minimum. Problemem bywa również skraplająca się na oknach i ścianach woda, która może wynikać z kiepskiej wentylacji. Warto pamiętać o stosowaniu okien z wywietrznikami. Jeśli chodzi o sam projekt i estetykę budynku, tu również właściciel nie ma pełnego komfortu w wyborze. Musi zadowolić się pewnymi rozwiązaniami, gdyż kontenery morskie mają swoje ograniczenia. 

Jakie są koszty i wyzwania związane z realizacją projektu?

Cena domu z kontenerów morskich jest w dużej mierze uzależniona od metrażu mieszkania oraz stanu zużycia materiału bazowego. Nie bez znaczenia są też rozwiązania w postaci fotowoltaiki, klimatyzacji i innych udogodnień, które zwiększają koszt inwestycji. Wybór materiału elewacyjnego czy wyposażenia wewnątrz domu należy do właścicieli, a biorąc pod uwagę zasoby na rynku, nie ma w zasadzie limitów co do górnej granicy wydatków. Koszty generuje też transport gotowego kontenera do ostatecznej lokalizacji. Generalnie ceny za całość przedsięwzięcia zaczynają się od 150 tysięcy złotych za model o znaczeniu rekreacyjnym i do około 450 tys. złotych za całoroczny.