Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem?

Prowadząc firmę i generując co miesiąc spore nadwyżki finansowe, warto rozejrzeć się za pewną przystanią dla swoich pieniędzy. Jedną z nich może być zakup mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajęciu. Może być to stabilną i korzystną opcją w dłuższej perspektywie.

Jakie powody przemawiają za zakupem mieszkania pod wynajem?

Zakup mieszkania pod wynajem jest dobrym pomysłem z co najmniej kilku powodów, Po pierwsze, stanowi ochronę kapitału przed utratą wartości w czasie. Po drugie, jest wartościowym składnikiem dziedziczenia majątku. Po trzecie, może być stabilnym źródłem dochodów. Po czwarte, w razie potrzeby można je relatywnie łatwo spieniężyć. Po piąte, jego wartość w czasie zazwyczaj rośnie. Osoby, które dysponują nadwyżkami kapitału, mogą rozważyć nabycie nieruchomości inwestycyjnej. Aktualne trendy związane ze stylem życia, niska dostępność nowych mieszkań, trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego oraz chęć mobilności – każdy z tych argumentów przemawia za tym, że mieszkanie pod wynajem to dobra inwestycja. W największych polskich miastach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź czy Poznań cały czas popyt na wynajem małych mieszkań jest większy niż ich podaż. W dłuższej perspektywie czynsze rosną, co przekłada się na zyski właściciela.

W jakie mieszkania pod wynajem warto inwestować?

Większość najemców chce zminimalizować koszty życia, dlatego chętnie wybiera lokale o niewielkich metrażach (35-40 m2). Podczas nabywania mieszkania na wynajem, szczególną uwagę warto zwrócić na jego lokalizację. Ważne jest też dobre skomunikowanie dzielnicy, w której jest nieruchomość, z innymi rejonami miasta. Rozwinięta infrastruktura (w tym sklepy, żłobki, przychodnie) również są pożądane przy poszukiwaniu mieszkania pod wynajem. Wiele młodych osób zwraca również uwagę na standard wykończenia, dostępność praktycznych sprzętów AGD, obecność balkonu czy komórki lokatorskiej. Najemcy poszukują mieszkań z garażem podziemnym lub miejscem parkingowym na terenie bloku.