Animacja 2D i 3D – szanse i możliwości

Na pewno nie raz i nie dwa widzieliście w telewizji reklamy z udziałem zwierząt, gdzie kot czy ptak odgrywa swoją rolę niczym dobrze wyuczony aktor. Każdy dorosły wie, że takie zachowania są wbrew ich naturze i mogą być uzyskane tylko dzięki nowym technologiom. Animacja 3D daje niesamowite możliwości opowiadania historii, kreowania nierealistycznych sytuacji czy przedstawiania efektów specjalnych. Inne, choć często równie ciekawe, opcje daje animacja 2D. 

Marketerzy wciąż szukają obszarów do prowadzenia efektywnych działań reklamowych. Pewne formy są już coraz mniej skuteczne. Wideo od kilku lat zaczęło mocno zyskiwać na znaczeniu. Formy animowane 2D i 3D mogą stanowić zdecydowanie bardziej atrakcyjny sposób przekazu treści niż materiał filmowy z nagranymi wypowiedziami osób. Dają one szersze możliwości kreatywne. W zasadzie nie ma ograniczeń – jedyne to umiejętności i wyobraźnia twórców 

Animacja 2D – przeznaczenie

Choć współcześnie trójwymiarowa grafika wydaje się niedościgniona i bardzo zaawansowana, dwuwymiarowa wcale nie ustępuje pod względem możliwości przekazu. Dlatego też jest chętnie wykorzystywana przez różne firmy świadczące usługi i reklamujące produkty. Przy wykorzystaniu narzędzi do animacji 2D można łatwo opowiedzieć wciągającą historię, przedstawić zalety produktu czy wyjaśnić mechanizm zamawiania usługi. 

Animacja 2D daje pełną swobodę w realizacji przyjętej koncepcji. Pozwala testować różne style i rozwiązania, tworząc bardziej lub mniej plastyczne materiały. Można je też łączyć z bardziej tradycyjnymi formami wizualnymi, tworząc zupełnie nową jakość. Stworzone na zamówienie filmy animowane w technologii 2D można stosunkowo prosto scalić z kolorystyką marki, obranym przez nią stylem graficznym, logo i innymi elementami identyfikacji wizualnej. Łatwo się w ten sposób wyróżnić na tle konkurencji. Niektóre firmy zdecydowały się na mocne pójście w tę stronę, co dało dobre rezultaty. 

Animacja 3D – możliwości wykorzystania

Materiały produkowane w technologii 3D dają szerokie spektrum możliwości. Są bardzo chętnie wykorzystywane przez największych graczy na rynku z różnych branż, między innymi spożywczej, alkoholowej, teleinformatycznej i wielu innych. Wymagają o wiele większych budżetów, gdyż sam proces przygotowania poszczególnych modeli i tekstur jest czasochłonny. W zamian klient otrzymuje bogatsze możliwości, w tym efekty fotorealistyczne. Dzięki temu można przeskoczyć bariery typowe dla klipu filmowego. Przykładowo, reklamy z udziałem dzikich zwierząt odgrywających perfekcyjnie swoje role, których nie odróżnimy od tych prawdziwych, są na wyciągnięcie ręki właśnie dzięki pracy animatora 3D. 

Wiele skomplikowanych zagadnień (na przykład o znaczeniu technicznym) pokazanych dzięki grafice 3D staje się bardziej zrozumiałych. Dlatego ten rodzaj animacji powoli zaczyna zyskiwać na znaczeniu w branży edukacyjnej, szkoleniowej czy medycznej.