ABC dobrze przygotowanej prezentacji biznesowej

Przed Tobą ważne wystąpienie na konferencji branżowej? Chcesz wypaść jak najlepiej – to zrozumiałe  Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje wystąpienie będzie ciekawsze, a odbiorcy wyciągną z niego o wiele więcej. 

Spójność tekstu to podstawa

Menedżerowie bez doświadczenia w tematach graficznych mają tendencję do przesadzania z pewnymi elementami. Podstawowym błędem jest używanie zbyt dużej liczby czcionek. Zazwyczaj powinna wystarczyć jedna lub ewentualnie druga (dla wyróżnienia pewnych treści). Ich wielkość też nie powinna być przypadkowa ani podyktowana chwilową potrzebą, na przykład gdy w danym miejscu zostało więcej przestrzeni, może Cię korcić, by powiększyć tekst  Powinno się trzymać dwóch konkretnych wielkości, na przykład jednego dla punktów, a drugiego dla nagłówków. 

Spójność elementów graficznych 

Pracownicy korporacji czy mniejszych firm często sięgają po losowo dobrane grafiki. Charakteryzują się one inną stylistyką, orientacją czy kolorystyką. Warto korzystać ze zdjęć pochodzących z jednej serii (dostępnych na przykład na stockach graficznych). Elementy takie jak znaki, ikony, punktory itp. powinny być nie tylko podobne stylistycznie, ale także najlepiej, gdyby były utrzymane w jednej palecie kolorów. Im mniej barw, tym paradoksalnie lepiej. Optymalna sytuacja to taka, gdy kolorystyka materiałów zawartych w prezentacji jest zgodna z identyfikacją wizualną marki i barwami logo, zawartymi w księdze znaku. 

Przejrzystość prezentacji

Dosyć istotną kwestią jest zadbanie o przejrzystość prezentacji. Przejawia się ona zastosowaniem odpowiednio dużego rozmiaru czcionki, a także nie przeładowywania slajdu treścią czytaną. Ściana tekstu zniechęca do utrzymania skupienia. W dodatku content nie zostanie odpowiednio przyswojony – zamiast ekscytacji szybko pojawią się nuda i zmęczenie. Listy zawierające zbyt wiele punktów (zwłaszcza złożonych) znacznie lepiej jest zaprezentować jako odrębne zagadnienia na nowych slajdach. Warto też zadbać o odpowiedni kontrast. Jeśli zastosowano jasne tło w prezentacji, tekst powinien wyraźnie się od niego odcinać – i na odwrót. Zamieszczanie treści na wielobarwnych tłach (na przykład zdjęciach czy gradientach) znacząco obniża czytelność i przejrzystość prezentacji. Trzeba pamiętać, że to, co dobrze prezentuje się na ekranie komputera podczas tworzenia slajdów, niekoniecznie sprawdzi się w dużej auli. 

Proste animacje

Wykorzystaj siłę ruchomych obrazów. Nie musisz mieć od razu zdolności animatora, aby móc wprawić w prosty ruch ikonkę czy tekst. Tego typu funkcje dostępne są między innymi w Microsoft PowerPoint. Możesz też umieścić wewnątrz prezentacji materiał wideo, który angażuje użytkowników o wiele bardziej niż tekst. Można użyć go także jako tła, jednak trzeba przy tym zadbać o to, by treść na pierwszym planie odpowiednio z nim kontrastowała. 

Zastosuj infografikę

Samodzielnie przygotowana infografika potrafi w prosty, a zarazem atrakcyjny sposób przedstawić liczby czy przebieg danego zjawiska. Za pomocą czytelnych ikonek oraz tekstu tworzy się nowa jakość przekazu, lubiana przez odbiorców.